Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego
Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym? Jakie informacje o deweloperze powinniśmy uzyskać oraz gdzie je zdobyć? Tutaj poznasz odpowiedzi.
Na początek zdobądźmy podstawowe informacje o opinii dewelopera na rynku budownictwa i nieruchomości. Odwiedźmy fora internetowe i sprawdźmy co sądzą o nim inni użytkownicy. Następnie popytajmy wśród znajomych i ludzi, którzy skorzystali z jego usług i mieszkają w wykończonych już budynkach. Możemy osobiście sprawdzić standard ich wykonania. Kolejnym krokiem jest udanie się do sądu rejestrowego. Tam sprawdzimy czy wobec firmy nie jest ogłoszona upadłość oraz czy nie ciążą na niej egzekucje z tytułu nieuregulowanych należności wobec urzędu skarbowego i ZUSu. Można zapoznać się ze sprawozdaniami finansowymi z działalności firmy.
Warto sprawdzić wydane deweloperowi pozwolenie na budowę i porównać czy zgadza się ono z planami powstającego budynku. Zapoznając się z księgą wieczystą nieruchomości dowiemy się czy nie ma ona obciążonej hipoteki. Może się bowiem zdarzyć, że firma zaciągnęła kredyty dla których zabezpieczeniem jest powstająca inwestycja.
Gdy już konkretny deweloper wzbudzi nasze zaufanie i zdecydujemy się powierzyć mu nasze pieniądze, sprawdźmy jakie osoby są uprawnione do podpisania z nami umowy. W przypadku spółek prawa handlowego (spółki akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, komandytowo – akcyjnej, partnerskiej, jawnej) sprawdzimy to w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli spółka działa przez przedstawiciela powinien on mieć pisemne pełnomocnictwo podpisane przez osobę wymienioną w KRS. Deweloper będący spółką cywilna lub osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą powinien pokazać nam wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Na koniec nie zaszkodzi udać się do urzędu gminy i sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się dzięki temu czy w naszym najbliższym sąsiedztwie nie powstanie w przyszłości jakaś uciążliwa fabryka lub inna niedogodność.
Pozostaje kwestia sfinansowania zakupu mieszkania. Mamy tu do wyboru szeroką ofertę kredytów hipotecznych. Warto skorzystać z internetowych porównywarek kredytów lub doradcy kredytowego gdyż jest to bardzo poważna decyzja. Kredyt mieszkaniowy spłacany jest przecież przez wiele lat. Przy udzielaniu kredytu bank może wymagać różnych dokumentów. Najczęściej jest to sporządzona u notariusza umowa przedwstępna lub wycena mieszkania dokonana przez uprawnionego rzeczoznawcę.